Pasení

Od roku 2009, kdy jsem s pasením začala už uplynulo několik let, pasení v ČR se nějakým směrem rozjíždí a mně se navíc podařilo už několikrát vyjet do zahraničí a nasbírat tak další zkušenosti se stylem práce australských ovčáků. I když nemám ideální podmínky k tréninku, tak mě pasení hrozně baví (samozřejmě i Blacka s Ciki :-)) a mám pocit, že je v něm pořád co objevovat. Už jenom proto, že FCI a ASCA trialy jsou v mnoha věcech rozdílné a mně hrozně zajímá, jak některé věci třeba Cikorku naučím:-) Obecně je podle mě nejtěžší najít rovnováhu mezi instinktem a poslušností. Na pasení mám hrozně ráda, že pes sám ví, co má dělat a psovod ho v tom jenom nějak nasměruje. A trialy jsou pro mě stále velká výzva:-)

Black

 

2010 - HWT
2012 - IHT1
2013 - IHT1 (výborně), 3. místo v IHT2 (bez splnění zkoušky)
2013 - STDs (1.místo u Bjintzeho, trial 4. října)

Black pasení miluje, je to bezesporu jeho nejoblíbenější činnost. Má přirozený instinkt, umí vyřešit různé situace a ovce u něj mají respekt. Při tréninku a na trialu je nám překážkou jediná věc - Black si občas dělá věci po svém:-) A obecně se projevuje to, že nemáme možnost trénovat tak často. Kromě ovcí jsme zkusili pár tréninků i trial na kachnách.

 

Cikorka

2014 - HWT
2015 - STDsd (1.místo 2x na kachnách)
2017 - IHT1 (2.místo/10)

Je rok 2014 a Cikorka už má za sebou první trialy i pasení na kravách. Její závodní start se odehrál na ASCA trialu v rámci MVA, kde se nám podařily dva Q běhy na STDs u Maartena Waltera. Pro celý titul potřebujeme ještě jedno Q u jiného rozhodčího. V létě jsme se potom vydali na FCI pasení a Cikorka složila HWT, ten den na nejvíce bodů s pochvalou od rozhodčí. Jen já agiliťák jsem zabloudila na trati :-)) A v září se nám poprvé podařilo vyjet na krávy k Sandře Zilch. Cikorka mě hrozně překvapila, po prvních začátečnických krůčcích odešla úžasný běh, pásla soustředěně s ocasem dolů, udržovala si správný odstup a v několika situacích zcela instinktivně věděla, co má dělat :-)

Několik prvních vět o pasení:Cikorka je stále na začátku, ale po několika výborných trénincích dává čím dál víc průchod svému instinktu a vlohám. Začínám s ní dělat jednoduché vodění stáda po pastvině, košár apod. Vyzkoušeli jsme i kachny a to ji hodně bavilo:-)  Jsem zvědavá na naše další pokroky, s Cikorkou je to jiné než s Blackem už jenom tím, že Cikorka mě vždycky bude víc poslouchat:-)

 

Starší článek o tom jak to začalo...

Pasení jsem se chtěla věnovat už dlouho, ale bohužel tomu nepřály okolnosti. Až v roce 2009 se mně podařilo vyjet do Nizozemska a během celého podzimu se účastnit víkendových seminářů. Tady jsem se jenom utvrdila v tom, co jsem už dávno tušila: baví to Blacka i mě. Pod vedením Bjintze a Anneke z JJ ranče jsem se konečně seznámila s pasením Australských ovčáků a Black si na vlastní kůži vyzkoušel pást nejenom ovce, ale i kachny. Viděla jsem tady pracovat mnoho dalších australáků  a to ve všech 3 disciplínách, které se chodí pod ASCA - ovce, kachny a krávy. Mimo to jsem si samozřejmě dovezla spoustu zkušeností a Black si konečně mohl užívat své nejoblíbenější disciplíny. Co se týká pasení v ČR, byla jsem tady na jednom školení (tuším rok 2005 nebo 2006), které mě tak odradilo, že jsem si řekla, že než to dělat tímto způsobem, tak to nebudu dělat vůbec. Black mě po celou dobu, co mě doprovázel u koní, dával najevo, že by pásl moc rád. V roce 2008 nastala  pro nás výborná změna a pasení pod FCI se rozdělilo na border collie + kelpie (sháněcí styl) a ostatní plemena (tradiční styl), což je úžasný krok směrem k větší podpoře pasení ostatních plemen, včetně australáků. Jejich styl pasení se nedá hodnotit společně s border colliemi, protože každé plemeno bylo vyšlechtěno a používáno k odlišné práci s upřednostňováním jiného stylu.

Po návratu z Nizozemska jsem dala druhou šanci pasení v ČR a vyrazila na týdenní pobyt v Martínkovicích, ze kterého jsem si odvezla další skvělé zážitky a zkušenosti s pasením. Na konci pobytu jsem s Blackem složila zkoušku HWT (herding working test), jako první australský ovčák v ČR.

Pár fotek:

Autoři: Markéta Procházková, Zuzana Jašková, Jarmila Kvasnicová, Jitka Ragánová, Veronika Gesierichová